Jak si Zip vyřval zkoušku , aneb máme ZZO

Asi jako každý máme i my postupné cíle, další metou pro nás po jarních ZOPkách byla zkouška ZZO. Konec října tu byl opět dřív, než bývá obvyklé, takže jsme zase nestihli pořádně nacvičit, co jsme potřebovali, no ale neměli jsme co ztratit, takže jsme se šli na pana Frydrycha aspoň podívat.

Zkoušky pořádali členové ZKO Semily (www.zkosemily.estranky.cz), kterým patří velký dík. Nastoupilo 8 psovodů se svými svěřenci, Zipáček "překvapivě" tak trochu vyčníval z řady, ti ostatní měli totiž děsně málo fleků - 1x RTW, 1x BOM, 5x NO .
ZZO jsme skládaly dvě - já a Káťa se svojí fenou NO. Zipánek ani tentokrát nezapřel svůj temperament a typické hlasové projevy, takže ho bylo po většinu zkoušek i slyšet a to víc než dost, dokonce i většinu doby, kdy sám zkoušku skládal.

Prvním cvikem bylo přivolání - Zipí reagoval rychle, ale cvik zakončil svým typickým hupnutím na stehna v plné rychlosti, další problém nastal, když jsem po něm chtěla sedni zadkem dolů ze svahu, což mu nešlo a když Zipovi něco nejde, tak mu holt něco nejde a začne se mnou diskutovat, nakonec jsme to ale nějak ustáli a pan rozhodčí nás ohodnotil velmi spravedlivě.
Změny poloh jsme ustáli celkem dobře, jen se strakáčovi nechtělo moc zvedat ze země, ale i tak jsme přesvědčili, že tyto cviky zvládáme. Chůze u nohy byla v našem podání veselá, dokonce to pro nezúčastněné pozorovatele vypadalo, že mě pes celou dobu sleduje, což asi v konečném výsledku bylo dobře, nikdo nemusí vědět, že se Zip celou dobu snažil ulovit do tlamy vodítko a začít se se mnou přetahovat. Odložení a odložení za pochodu v leže nám nedělalo přílišné problémy, i když musím přiznat, že jsme ho naposledy cvičili na BZH, ale za to pořádně, takže to jsme zvládli za plný počet.
Čeho jsem se, ale nejvíc bála, byl aport, Zip ho poslední dva dny vůbec nenosil a když jsem mu ho hodila a řekla povel, tak si radší lehnul na zem, že nebude nic dělat. Na zkouškách, ale mé drahé zvíře vyběhlo rychlostí blesku pro aport a taky se rychlostí blesku vrátilo ke mně s aportem a to nejkratší možnou cestou, ale jako obvykle zakončil tento cvik skočením na mě, pak si tam s peškem házel a žužlal ho, až po chvíli mi došlo, že rozhodčí čeká, až si předsedne, takže jsem ho musela vyvést z omylu, že lepší už to nebude . V momentě, kdy jsem Zipánkovi odebrala aportek, začala obvyklá scéna. Nikdy totiž neberu psovi aport hned, ale házím ho znova, na což samozřejmě má skorobordera čeká, takže okamžitě odcouvá a čeká, až hračka poletí a jelikož se ho vždycky ještě před tím zeptám, jestli ho opravdu chce, tak je taky zvyklý mi odpovídat: "Joooooooo, chcííííííííííííííííí." Já sice na hru zapomněla, ale Zipí ne, takže jsem měla velký problém toho řvoucího magora, který chtěl peška, usměrnit k noze, ale i to se mi nakonec povedlo. Pan rozhodčí nakonec ohodnotil náš výkon za temperamentní, konstatoval, že Appetite dělá všechno opravdu s chutí, a dal nám 51 bodů.

Ve speciálních cvicích jsme zvládli nejdříve odvolání za stížených podmínek, samozřejmě nám k tomu pomohl košík, jinak bych ho od toho fotbalového míče asi jen tak nedostala. Chování ve skupině se nám děsně líbilo, protože konečně byli všude kolem lidi a ti se s náma bavili, což je pro kontaktního psa snad největší odměna, pominu-li baštu. Ponechání o samotě bylo nakonec největším oříškem. Zip rozhodně neměl potřebu někam odcházet nebo na někoho útočit, ale na druhou stranu taky nechtěl zůstat navždy opuštěný, když jsem ho tam já, nezodpovědná majitelka ponechala, takže všechny široko daleko informoval o tom, že ho týrám a že on je rozhodně ochotný nastěhovat se ke komukoliv jinému, kdo si ho vezme, dá mu najíst a bude mu házet aportky. Popravdě to nebylo provedení jako podle zk. řádu, ale rozhodčí to komentoval slovy, že pejsek byl jenom lehce nervózní, chtěla bych vidět těžce nervózního pejska. Podtrženo a sečteno, všechny cviky jsme splnili a celkově nám to dalo na známku PROSPĚL VÝBORNĚ!!!

Na závěr opět pár poděkování a to všem přítomným, kteří dotvořili příjemnou atmosféru zkoušek a také Nikče a Markétě, které byly ochotné mi s výcvikem pomáhat. Velká gratulace všem, kteří zkoušky splnili, tedy všem!

     
     
     
     

 

   
     
     
     

 

   

 

Copyright © 2005, Janik  || Počet návštěv: || Stránky si právě prohlíží: